Jak nejlépe ochránit displej 1/3
Tento článek byl sepsán pro všechny, kteří nevědí jakou formu ochrany displeje svého telefonu použít. Na trhu se objevují stále nová tvrzená skla s různým označením, plexiskla, fólie, tekuté ochrany apod.... Pojďme si v tom udělat trošku pořádek.
Nejprve je třeba vnímat 3 hlavní kategorie, kdy tyto kategorie obsahují více nebo méně typů ochrany displeje.
Z tohoto dělení vypustíme tekuté ochranné prostředky displeje, což jsou pouze "nano" nástřiky displeje. Ty je opatří ochranným filmem, který vyplní mikro trhlinky a zabrání například zanechávání otisku prstů na displeji. Tato metoda je však velice málo trvanlivá a nástřik je běžným použitím telefonu rychle odstraněn a je proto třeba dokola opakovat proces aplikace. Dále prosím nevěřte, že "nano" nástřik ochrání displej před pádem nebo poškrábáním. Pokud chcete zvýšit šance proti rozbití a poškrábání displeje doporučujeme vybrat nějakou metodu uvedenou níže.
Hlavní dělení:
- Skla -
Jedná se opravdu o materiálové sklo, je tedy velice tvrdé, ale stále křehké. Nemusíte mít obavu před škrábanci (pokud si nehrajete v písku) ani před poškozením samotného displeje telefonu. Sklo dokáže účinně pohltit energii nárazu a zabrání dalšímu poškození. Samotné tvrzené sklo však může prasknout a v ten moment je dobré vyměnit jej za nové. S každým poškozením se snižuje účinnost ochrany před pády. Pojďme se podívat na jednotlivé typy námi nabízených skel . - "Plexiskla" -
V této kategorii nalezneme hybridní chrániče displeje. Jde o průsečík mezi sklem a fólií, kdy z pohledu odolnosti a aplikace mají více ze skla, nebo fólie. U tohoto typu chrániče se nemusíte bát prasknutí samotného produktu a po každém pádu tak nemusíte měnit sklo. Nevýhodou je samozřejmě menší tvrdost, takže se chránič snáze poškrábe (i přes fakt, že je většina opatřena nano úpravou pro vyhlazení škrábanců - větší škrábance a vrypy, dříve nebo později zůstanou viditelné). Z pohledu ochrany displeje telefonu před poškozením je celá věc diskutabilní, ale vzhledem k menší tloušťce chrániče se obáváme větší pravděpodobnosti poškození. - Fólie -
již nejde o klasické fólie, které bylo téměř nemožné aplikovat bez absence bublinek. Námi nabízené fólie jsou navrženy pro lepší aplikaci a jsou opatřeny příslušným návodem a prostředky. Fólie jsou nejtenčím možným ochranným prostředkem displeje a hodí se i pro zabolené displeje i displeje disponující ultrazvukovou čtečkou otisku prstu, se kterou jsou kompatibilní. Poškrábání a případné poškození telefonu během tvrdšího pádu je u fólií nejpravděpodobnější. Více o nanosklech a fóliích píšeme v dalším díle.